Sesja Zarządów Diecezjalnych KSM w Skorzeszycach

 

     Przedstawiciele 28 diecezji obradowali w dniach 8-10 marca 2013r. na Ogólnopolskiej Sesji Zarządów Diecezjalnych KSM w Skorzeszycach (diec. kielecka). Naszą diecezję reprezentowali: Asystent Diecezjalny – ks. dr Marek Kumór, Prezes – Damian Warchoł, Przewodniczący Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej – Natalia Kopeć i Zastępca Przewodniczącego Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej – Michał Panek.

         Piątkowe spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem Drogi Krzyżowej i wspólną Eucharystią, której przewodniczył Asystent Generalny – ks. Zbigniew Kucharski. Następnie, odbyły się obrady, prowadzone przez Przewodniczącego Prezydium Krajowej Rady – Łukasza Brodzika , na których podsumowano m.in. Akcję „Pocztówka” , „Flaga”, „Debaty walentynkowe”. Został również poruszony temat tegorocznego spotkania na Polach Lednickich i promocji KSM-u podczas tego wydarzenia.

         Sobotni dzień rozpoczął się od wspólnej modlitwy brewiarzowej – jutrzni  i śniadania, po którym toczyły się kolejne dyskusje. Całe przedpołudnie zostało poświęcone nowelizacji statutu KSM, która trwa od ponad 1,5 roku. Sekcja Prawna KSM przedstawiła swoją propozycję statutu, która została opracowana w oparciu o uwagi nadesłane głównie przez Zarządy Diecezjalne. Na forum publicznym dyskutowano o przedstawionej propozycji, podawano kolejne propozycje i uwagi, które będą przydatne w dalszych pracach Sekcji Prawnej.

          Podczas tego dnia nie zabrakło Mszy św., której przewodniczył J.E. Ks. Bp Kazimierz Ryczan – biskup kielecki, który w swoim słowie podkreślił jak ważna w KSM-ie jest formacja i dojrzała postawa, na której szczególnie trzeba się skupić w przeżywanym Roku Wiary.

         Atrakcją sobotniego dnia był wyjazd uczestników sesji do Sanktuarium Relikwii Krzyża Św. Po powrocie toczyły się dalsze obrady, które dotyczyły m.in. wakacyjnych inicjatyw  KSM (np. Dni Formacyjne na Śnieżnicy, Miasteczko Modlitewne,), zaległości dotyczących składek członkowskich i sprawozdań, obozów językowych „eMka”,  szerzenia kultu bł. Karoliny (płyta „Piękny jest Bóg”, materiały formacyjne o bł. Karolinie, recital o bł. Karolinie), nawiązywania współpracy z proboszczami w celu zakładania nowych oddziałów KSM, szkolenia instruktorów i liderów.

        Niedzielne przedpołudnie było dyskusją na tematy niezrealizowane w ciągu dni poprzednich. Poruszono wtedy tematy takie jak: Marsz dla Życia, 40 dni dla życia, Rajd dla życia (diec. legnicka), projekty ekologiczne (diec. drohiczyńska), Ogólnopolska Spartakiada Narciarska, Festiwal Małych Form Artystycznych, Ewangelizacja Krakowa (arch. krakowska), książka „Młody Hufiec” (arch. poznańska), akcja „Palma” (arch. lubelska).

      Niedzielnej Eucharystii przewodniczył J.E. Bp Henryk Tomasik – opiekun KSM  z ramienia Konferencji Episkopatu Polski.

      Sesja była czasem omówienia bieżących spraw stowarzyszenia, ale również zawierania nowych znajomości, wymiany doświadczeń i spotkań oraz rozmów towarzyskich, które toczyły się w „kuluarach”.

 

Damian Warchoł

Prezes KSM DS

          

         

Nasze akcje


  
Polub Nas !


   
       
Biuro KSM
Pl. św. Wojciecha 4
27-600 Sandomierz
Telefon: 15/6445867
E-mail: ksm.sandomierz @gmail.com
Pekao SA: 92 1240 2786 1111 0000 3685 1566
ładuje...