XVI Spotkanie Młodych Diecezji Sandomierskiej w Nisku

 

      Po raz szesnasty, w tym roku w dniach 20-22 września w Nisku odbyło się Spotkanie  Młodych Diecezji Sandomierskiej, w którym wzięło udział ok. 5 000 młodych ludzi. Wśród nich  nie mogło oczywiście zabraknąć druhów i druhen Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z  większości oddziałów KSM, działających na terenie naszej diecezji.

 

 W piątkowy wieczór, w pięciu kościołach stacyjnych nastąpiło zawiązanie wspólnym, po czym  mogliśmy obejrzeć przedstawienie „Zraniony Pasterz”, przygotowane przez młodzież z Opatowa.  Po nim ruszyliśmy ulicami swoich parafii na Drogę Krzyżową, następnie uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, po którym nastąpiło rozesłanie na nocleg do mieszkańców danych parafii.

 

        Sobotni dzień rozpoczęliśmy od Eucharystii, sprawowanych przez proboszczów danych parafii lub zaproszonych gości. Po niej odbywały się spotkania w grupach na temat „Bożej radości”, które były prowadzone m.in. przez animatorów z KSM-u.   Po południu zaplanowano spotkania z cyklu „Dumni z Ewangelii” m.in.: występ zespołu „Racławice” na stadionie MKS Sokół, „Mów mi o techno” – spotkanie z Lechem Dokowiczem reżyserem i scenarzystą w kościele św. Józefa, „Mnie się udało” – spotkanie z Dawidem Sudołem w Centrum Kultury, oraz krąg radości na Rynku miasta, gdzie odbywały się tańce integracyjne. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem, a w prowadzenie tańców i wspólną zabawę również włączyła się młodzież z KSM.  W tym samym czasie, w kościele św. Józefa  trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Była to również okazja do przystąpienia do Sakramentu Pojednania. O 16:00 na stadionie sportowym wystąpił gość specjalny: zespół Siewcy Lednicy, który rozbawił całą publiczność. W trakcie koncertu KSM przeprowadzał akcję „Zaczep mnie”, która polegała na tym, że członkowie KSM-u chodzili wśród uczestników Dni Młodych z transparentami, na których widniało godło KSM i napis: ZACZEP MNIE. Wszyscy, którzy „zaczepili” KSM-owiczów mogli dowiedzieć się czegoś więcej o KSM, co to za wspólnota, na czym polega jej działanie, jakie akcje podejmuje, co należy zrobić, aby w parafii powołać oddział, itp. Przy okazji rozdawaliśmy ulotki KSM. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, z czego się niezmiernie cieszymy. Już pojawiły się jej pierwsze owoce J

 

         Sobotni dzień zakończył wieczorny koncert uwielbienia połączony ze świadectwem Witka Wilka i jego rodziny.

 

         Niedzielny dzień rozpoczął się od jutrzni w kościołach stacyjnych, następnie odbywały się spotkania w grupach. O godz. 10:00 na Stadionie Sportowym mieliśmy okazję wysłuchać świadectwa Lecha Dokowicza. Po nim odbył się mini koncert KAMUZO. Zwieńczeniem całego trzydniowego spotkania była wspólna Eucharystia, której przewodniczył Biskup Sandomierski – Krzysztof Nitkiewicz. Podczas homilii biskup przypomniał, że podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio, papież Franciszek wezwał młodych, aby złączyli swój los z Chrystusem. – Przyjmijcie tą zachętę Ojca św. i dodajcie Chrystusa do waszego życia. Dodajcie Go, a jeżeli już tam jest, postarajcie się, żeby był jeszcze bardziej obecny w waszych marzeniach i planach, w słowach i czynach. To poprawi smak waszego życia, relacje z innymi i pozwoli patrzeć z optymizmem w przyszłość – mówił do młodych bp K. Nitkiewicz. 

 

          Podczas niedzielnej Eucharystii wśród uczestników spotkania powiewały flagi KSM-u, widniały KSM-owskie transparenty, a druhowie i druhny byli ubrani w KSM-owskie koszulki, dzięki czemu byliśmy bardziej widoczni i rozpoznawalni.

 

         Na zakończenie Eucharystii młodzież odnowiła swoje zawierzenie Chrystusowi, którego obrali za Pana swoich serc. Następnie przedstawiciele młodzieży i władz miasta Niska przekazali ikonę Chrystusa Nauczyciela delegacji z Sandomierza, gdzie odbędzie się przyszłoroczne Diecezjalne Spotkanie Młodych. 

 

        Szczególne podziękowania kierujemy do druhów i druhen z oddziałów KSM w Nowej Dębie (PKŚ), Zaklikowie, Krzątce, Sarnowie, Lipie, Opatowie, Tuszowie Narodowym, Chmielowie, Iwaniskach, Groblach, Dwikozach, którzy włączyli się w różne akcje i posługi podejmowane przez KSM w czasie tegorocznych Dni Młodych oraz promowali idee naszego stowarzyszenia. Mamy nadzieję, że za rok w Sandomierzu również będzie można na Was liczyć, a nasza ARMIA się powiększy! 

 

 

Damian Warchoł

Prezes KSM DS

GALERIA 

Nasze akcje


  
Polub Nas !


   
       
Biuro KSM
Pl. św. Wojciecha 4
27-600 Sandomierz
Telefon: 15/6445867
E-mail: ksm.sandomierz @gmail.com
Pekao SA: 92 1240 2786 1111 0000 3685 1566
ładuje...