Rekolekcje przed Przyrzeczeniem 2013

    „Oto stoję u drzwi i kołaczę…” – pod takim hasłem przebiegły tegoroczne Rekolekcje przed Przyrzeczeniem dla 28 kandydatów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Sandomierskiej, które odbyły się w dniach 22-24 listopada 2013r. w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem. Udział w nich wzięła młodzież KSM z parafii: Zaklików, Nowa Dęba (MBKP), Gościeradów, Janik, Lipa, Grębów, Sarnów, Tuszów Narodowy, Krzątka i Chmielów, a poprowadził je ks. Tomasz Zdyb – Asystent oddziału KSM w Lipie.
W piątkowy wieczór kandydaci uczestniczyli we Mszy św. oraz wieczornicy o bł. Karolinie, z racji obchodzonego tydzień wcześniej jej wspomnienia liturgicznego. Patronka KSM była ukazywana uczestnikom jako wzór do naśladowania, bo jak powiedział Jan Paweł II na tarnowskich Błoniach 10 czerwca 1987r. podczas jej beatyfikacji: „Święci są po to, aby nas zawstydzać… święci są też po to, by drogę wskazywać…”.
Sobotni dzień był dla wszystkich biorących udział w rekolekcjach bardzo bogaty w wymiarze duchowym. Po modlitwie porannej i obfitym śniadaniu uczestnicy wzięli udział w spotkaniach tematycznych prowadzonych przez instruktorów diecezjalnych KSM DS: Natalię Kopeć, Adriana Wragę i Damiana Warchoła. Ich tematyka skupiona była wokół dążenia do ideałów, wyznawania odpowiednich wartości i wypełniania zadań, wynikających z przynależności do KSM. Przy tych spotkaniach pomocą służyła treść Roty Przyrzeczenia KSM-owicza. 
Przed południem młodzież uczestniczyła w plenerowej drodze krzyżowej przez las, która zakończyła się przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na cmentarzu parafialnym.
Po przerwie obiadowej nastąpiła II część sobotniego programu. Nie zabrakło w niej Koronki do Miłosierdzia Bożego, kręgu biblijnego, którego kluczem było słowo „Gotów!”, Mszy św., której przewodniczył Asystent Diecezjalny KSM DS - ks. dr Marek Kumór. W trakcie całego dnia KSM-owicze mogli usłyszeć kilka konferencji ks. Tomasza, które były skupione wokół hasła KSM: „Przez cnotę, naukę i pracę, służyć Bogu i Ojczyźnie, gotów!”. 
Przed kolacją odbył się egzamin, mający na celu sprawdzenie wiedzy uczestników dotyczącej KSM-u i podstawowych prawd wiary, który KSM-owicze zdali „śpiewająco”, zaś po niej odbyła się próba przed Uroczystością Przyrzeczenia. 
Na koniec sobotniego dnia, odbył się pogodny wieczór, podczas którego uczestnicy mogli się bliżej poznać i odstresować po wcześniejszym egzaminie i czekającym ich Przyrzeczeniem, podczas którego wykrzykną „GOTÓW!” na Boże zaproszenie do wspólnoty KSM.
W niedzielę rano, po śniadaniu, KSM-owicze w odświętnych strojach wyruszyli autokarem do Sandomierza, by w najważniejszym miejscu w naszej diecezji, w obecności Boga i Księdza Biskupa Ordynariusza – Krzysztofa Nitkiewicza złożyć przyrzeczenie wiernej służby Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.
Rekolekcje odbyły się w bardzo przyjaznej atmosferze. Był to czas wyciszenia i refleksji oraz duchowego przygotowania do najważniejszego wydarzenia w życiu każdego KSM-owicza. 

Damian Warchoł
Prezes ZD KSM DS

GALERIA

Nasze akcje


  
Polub Nas !


   
       
Biuro KSM
Pl. św. Wojciecha 4
27-600 Sandomierz
Telefon: 15/6445867
E-mail: ksm.sandomierz @gmail.com
Pekao SA: 92 1240 2786 1111 0000 3685 1566
ładuje...