Ogólnopolska Sesja Zarządów Diecezjalnych w Drohiczynie

       W dniach 21-23 lutego członkowie Zarządu Diecezjalnego KSM DS wzięli udział w Ogólnopolskiej Sesji Zarządów Diecezjalnych KSM, która odbyła się w Drohiczynie. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 przedstawicieli z 28 diecezji z całej Polski, od Bałtyku aż po Tatry. Zjazd miał na celu podsumowanie pracy stowarzyszenia z ostatnich dwóch lat oraz przedstawienie swoich planów działania na najbliższy rok.

Na miejsce przyjechaliśmy w pięcioosobowym składzie:

- asystent diecezjalny: ks. Tomasz Zdyb

- prezes: Damian Warchoł

- z-ca prezesa: Katarzyna Łeptuch

- członek delegat: Sylwia Szymańska

- p.o z-cy sekretarza: Krystian Dudek.

          Wolontariusze powitali nas ciepłym uśmiechem oraz podarowali nam pakiet materiałów, m.in: sprawozdania z działalności Prezydium X kadencji i Krajowej Komisji Rewizyjnej, protokoły, program sesji oraz materiały reklamowe akcji „Kajakowy Patrol św. Franciszka”, portalu „Pielgrzymuj.pl”.

          Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą w kaplicy  Wyższego Seminarium Duchownego, której przewodniczył ks. Zbigniew Kucharski - Asystent Generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.        

          Następnie, udaliśmy się na aulę seminaryjną, gdzie odbyły się obrady. Rozpoczęło je przedstawienie poszczególnych delegacji z każdej diecezji. Po zapoznaniu, rozpoczęła się żywa dyskusja, której podjęła się większość uczestników. Zostały poruszone tematy Krucjaty Różańcowej, komunikacji w relacjach Prezydium Krajowej Rady - Zarząd Diecezjalny oraz propozycja związana z emisją filmów katolickich. Po kilku godzinach rozmów, uczestnicy rozeszli się do swoich miejsc zakwaterowania.

        Sobotni dzień rozpoczęliśmy od wspólnej Jutrzni.

        Następnie odbyły się głosowania Krajowej Rady dotyczące zatwierdzenia protokołu z kontroli dokumentacji finansowej i merytorycznej Prezydium Krajowej Rady KSM oraz działalności Krajowej Komisji Rewizyjnej KSM X kadencji.

        Po tym kandydaci do Prezydium Krajowej Rady oraz Krajowej Komisji Rewizyjnej przedstawili swoje refleksje oraz plany dotyczące funkcjonowania KSM-u na szczeblu ogólnopolskim, jak i diecezjalnym. Gdy prezentacje dobiegły końca, można było przystąpić do procedury wyborczej. Krajowa Rada KSM składająca się z prezesów zarządów diecezjalnych i członków delegatów wybrała prezydium XI kadencji w składzie:

 

Przewodniczący - Krzysztof Kumięga (diec. tarnowska)

Zastępca przewodniczącego – Ilona Trojnar (diec. siedlecka)

Zastępca przewodniczącego - Katarzyna Łasek (diec. legnicka)

Sekretarz - Maciej Kozak (arch. lubelska)

Skarbnik - Łukasz Brodzik (diec. zielonogórsko-gorzowska)

 

Natomiast do Krajowej Komisji Rewizyjnej weszli:

Przewodniczący - Marcin Nowak (arch. Krakowska)

Z-ca przewodniczącego - Paweł Kurasz (arch. Przemyska)

Sekretarz - Mateusz Kuźniar (arch. Przemyska)

 

         W dalszej części obrad zostały podsumowane m.in.: Rajd dla Życia, Spartakiada Narciarska w Koninkach, Debaty Walentynkowe. Nie mogło również zabraknąć kwestii miesięcznika ,,Wzrastanie", ogólnopolskich rekolekcji kapłańskich dla asystentów parafialnych i diecezjalnych KSM, Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, 100-lecia śmierci bł.Karoliny oraz związanego z tym Miasteczka Modlitewnego oraz formacji instruktorów KSM.  Ks. dr Andrzej Lubowicki – asystent diecezjalny KSM Diecezji Drohiczyńskiej zaprosił do współpracy przy organizowaniu pielgrzymek zagranicznych pod hasłem „Razem z nami pielgrzymuj.pl”.   Poruszono także takie tematy jak Ogólnopolskie Mistrzostwa w Siatkówce i Tenisie Stołowym, Ogólnopolska Mistrzostwa Polski KSM-u w Futsalu oraz inne działania realizowane na szczeblu ogólnopolskim jak i diecezjalnym m.in Akcja Pocztówka, Akcja Flaga, Ogólnopolskie projekty ekologiczne, współpraca z młodzieżową Akcją Katolicką z 7 krajów Europy, telewizja internetowa KSM arch. przemyskiej oraz Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodych w Zabawie.

          W obradach uczestniczyła Telewizja TRWAM, która zbierała relacje oraz świadectwa młodych KSM-owiczów

         Następnie udaliśmy się do Katedry, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy świętej, której przewodniczył prof.dr hab. Tadeusz Syczewski – Rektor Drohiczyńskiego Seminarium.

        Po Eucharystii uczestniczyliśmy w koncercie Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej, które dzięki współpracy z KSM Diecezji Drohiczyńskiej w grudniu 2013 r. wydały płytę z kolędami pt. ,,Jam jest Dudka"

        Po wyczerpującym dniu obrad uczestnicy Ogólnopolskiej Sesji Zarządów Diecezjalnych KSM mogli się zrelaksować i rozerwać na balu karnawałowym, przygotowanym przez organizatorów. KSM-owicze wspaniale się bawili, a na koniec niechętnie opuszczali parkiet.

        Niedzielny poranek rozpoczęliśmy Mszą świętą przewodniczoną przez ks. bp Henryka Tomasika – opiekuna KSM  z ramienia Konferencji Episkopatu Polski. Natomiast Słowo Boże wygłosił Biskup Drohiczyński - Antoni Pacyfik Dydycz. W swoim kazaniu ksiądz biskup poruszył kwestię świętości i mądrości. Podkreślił, że to właśnie one otwierają rzeczywistość oraz wytyczają cel życia młodego człowieka. Pod koniec nabożeństwa ks. dr Andrzej Lubowicki podziękował delegacjom Zarządów Diecezjalnych KSM z całej Polski za przybycie.

        Podczas niedzielnych obrad został poruszony temat Grupy Przyjaciół Młodzieży, książki ,,Młody Hufiec" oraz nowych emblematów KSM dla zastępowych.

       Niestety czas sesji dobijał końca. Minął on bardzo szybko. Jednak trzeba było wracać do swoich Diecezji. Wszyscy pełni nowych doświadczeń opuściliśmy Drohiczyn i udaliśmy się do Sandomierza, by powrócić do pełnienia swoich obowiązków. Było to dla nas ogromne przeżycie, które na pewno wiele nas nauczyło.

 

Krystian Dudek

p.o. Z-cy Sekretarza KSM DS

GALERIA 

 

Nasze akcje


  
Polub Nas !


   
       
Biuro KSM
Pl. św. Wojciecha 4
27-600 Sandomierz
Telefon: 15/6445867
E-mail: ksm.sandomierz @gmail.com
Pekao SA: 92 1240 2786 1111 0000 3685 1566
ładuje...