Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodych 2014

      Ponad 200 przedstawicieli ze wszystkich polskich diecezji wzięło udział w XI Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które w tym roku odbyło się w dniach 28 lutego – 2 marca w Zabawie. Organizatorem Forum było Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży w Warszawie. Podczas tego spotkania KSM Diecezji Sandomierskiej był reprezentowany przez naszego Prezesa – Damiana Warchoła.

Forum rozpoczęło się piątkowym nabożeństwem zawierzenia polskiej młodzieży bł. Karolinie, który uświetnił zespół muzyczny „Pod Gruszą”. Odbyła się też pierwsza sesja plenarna z udziałem m.in. bpa Henryka Tomasika, João Chagasa z Papieskiej Rady ds. Świeckich i ks. Grzegorza Suchodolskiego, dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Podczas Forum młodzi poznali Komitet Organizacyjny ŚDM 2016 w Krakowie oraz ideę i historię spotkań. Dowiedzieli się także o nowych ogólnopolskich inicjatywach, m.in. o duchowym przygotowaniu z programem B>M („być znaczy więcej niż mieć") czy o akcji „Bilet dla Brata” . To dzieło pomocy młodym ze Wschodu i krajów misyjnych. Przez dwa lata będą zbierane pieniądze dla młodych ludzi z 14 krajów m.in. z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji czy Uzbekistanu, aby mogli uczestniczyć w ŚDM. W ramach akcji będą rozprowadzane różne produkty z logo inicjatywy „Bilet dla Brata". Będą to m.in. różańce i płyta związana z kanonizacją bł. Jana Pawła II.

W trakcie spotkania poszczególne diecezje prezentowały, na jakim etapie przygotowań są w swoim środowisku, dzielili się tym, jakie inicjatywy będą podejmować. Nawiązała się także dyskusja, w jaki sposób dotrzeć do ludzi młodych i dzięki Światowym Dniom Młodzieży ożywić duszpasterstwa młodzieżowe w całej Polsce.

Już w najbliższą Niedzielę Palmową ( 13 kwietnia) delegacja polskiej młodzieży, w tym prezes KSM DS – Damian Warchoł, będą uczestniczyć w Rzymie w uroczystym przyjęciu symboli ŚDM od młodych brazylijczyków. „Do Watykanu uda się ponad sto osób z Polski. Już następnego dnia w Poznaniu rozpocznie się peregrynacja krzyża ŚDM i ikony Matki Bożej" - mówi ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Na miejsce Forum wybrano Zabawę, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny. Młodzi modlili się przy sarkofagu dziewicy i męczennicy oraz odwiedzili Jej dom rodzinny i miejsce męczeństwa w lesie w Wał – Rudzie.

Trwają starania, by była także jedną z kilku patronek Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Ta decyzja należy do Stolicy Apostolskiej. Głównym patronem spotkania młodych z papieżem Franciszkiem będzie już wówczas święty Jan Paweł II.

Podczas Forum przedstawiciele każdej diecezji otrzymali jubileuszowy krzyż, który zawiera ziemię z miejsca męczeństwa bł. Karoliny oraz fragment gruszy - symbolicznego miejsca gdzie bł. Karolina katechizowała, ponadto dyplom poświadczający uczestnictwo w przygotowaniach ŚDM, podpisany przez kardynała Stanisława Dziwisza oraz specjalne błogosławieństwo, które ma ich umacniać w działaniach podejmowanych we własnych diecezjach.

Podczas Forum był także wieczór uwielbienia z zespołem New Life'm oraz wieczór karnawałowy „Zabawa w Zabawie" połączony z przygotowaniem wieczoru integracyjnego w Rzymie dla delegatów międzynarodowych.

Na niedzielną Mszę św. przyjechał do Zabawy także biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Stanisław Salaterski. Na koniec młodzież została pobłogosławiona relikwiami bł. Karoliny a dwie diecezje świdnicka i zielonogórsko-gorzowska otrzymały relikwie bł. Karoliny.

Forum było bardzo udane. Był to czas bardzo ciekawych obrad, wymiany pomysłów i inspiracji. Uczestnicy Forum mieli okazję nie tylko do wspólnej pracy, ale również do osobistego spotkania ze swoją Patronką.

GALERIA

Nasze akcje


  
Polub Nas !


   
       
Biuro KSM
Pl. św. Wojciecha 4
27-600 Sandomierz
Telefon: 15/6445867
E-mail: ksm.sandomierz @gmail.com
Pekao SA: 92 1240 2786 1111 0000 3685 1566
ładuje...