Zabawy andrzejkowe w KSM DS

        Myśląc o andrzejkach przychodzą nam na myśl wróżby i różnego rodzaju przesądy z nimi związane. Pierwsze co.  Były one w polskiej tradycji praktykowane już od setek lat. Z początku,  tylko i wyłącznie indywidualnie, z czasem jednak zaczęto obchodzić ten dzień  w większym gronie, bawiąc się i tańcząc, nie pomijając starodawnych tradycji związanych z wróżbami.  

 

W dzisiejszych czasach Andrzejki są ostatnią szansą do spotkania się na wspólnej hucznej zabawie przed Adwentem. Niektóre oddziały Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej diecezji wpadły na pomysł, aby wykorzystać tą szanse i spotkać się na zabawach andrzejkowych, bez praktykowania wróżb i zwyczajów typowych dla tego typu imprez. Takie spotkania odbyły się 27 listopada w Pysznicy oraz 29 listopada 2014r. w Stanach i Nowej Dębie.

27 listopada odbyła się zabawa integracyjna w Pysznicy, na którą zaproszeni zostali członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z oddziału w Sarnowie.  W wydarzeniu wzięło udział ponad 40 osób z obu oddziałów KSM wraz z opiekunami. Spotkanie zostało rozpoczęte Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Tomasz Kopeć , natomiast homilię wygłosił ks. Maciej Charabin. Następnie młodzież wraz z kapłanami udała się do salki parafialnej, gdzie odbyła się kolacja. Po ciepłym posiłku uczestnicy wyruszyli na parkiet.

Na sobotnią zabawę andrzejkową zorganizowaną przez młodzież Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z oddziału  Stany przybyli druhowie i druhny z Krzątki oraz Kurzyny. Wspólne spotkanie rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem  byłego Asystenta Diecezjalnego KSM DS– ks. Zbigniewa Mistaka. Po Liturgii wszyscy udali się do domu parafialnego św. Józefa, znajdującego się obok plebanii. Tam na przybyłych gości czekało dużo pysznych smakołyków oraz skoczna muzyka zachęcająca do wspólnej zabawy. Po spożyciu ciepłego posiłku wszystkich uczestników spotkania wciągnął wir dobrej zabawy. Tańcom i pląsom nie było końca. Każdy oddział przygotował wiele konkurencji i zabaw, które bardzo zintegrowały wszystkie grupy. Całość uświetniał nasz KSM-owski wodzirej – Damian Warchoł. Około godziny 24 po wspólnej modlitwie KSM-owicze zmęczeni, ale napełnieni pozytywną energią wrócili do swoich parafii wiedząc, że niedługo ponownie się spotkają.

Tymczasem w Nowej Dębię w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbyło się spotkanie integracyjne, w którym uczestniczyli nie tylko druhowie i druhny miejscowego oddziału, ale także młodzież zrzeszona w LSO  oraz KSM-owicze z sąsiedniej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.  Tradycyjnie na samym początku wszyscy zgromadzili się razem w świątyni na Mszy Świętej. Następnie rozpoczęła się druga część naszego spotkania. Stoły zastawione przeróżnymi smakołykami, wykonanymi przez miejscowych KSM-owiczów zachęcały  do natychmiastowego spożycia nie tylko swoim smakowitym wyglądem, ale także i przepysznym smakiem. Nie zabrakło wspólnych tańców, zabaw oraz karaoke, które uświetniły całą  imprezę.

Nasi KSM-owicze w tegorocznych andrzejkach pokazali w jaki sposób może bawić się dzisiejsza młodzież.  Nie korzystając z używek, alkoholu  i innych „dodatków” bawili się świetnie, ciesząc się swoim towarzystwem i cudowną atmosferą. Pomimo tego, że były to zabawy andrzejkowe, ograniczono się tylko do dobrej zabawy i wyśmienitego jedzenia, bez wróżb, bez niepotrzebnych przesądów. Czekamy na kolejne okazje do wspólnej integracji.

 GALERIA

 

Nasze akcje


  
Polub Nas !


   
       
Biuro KSM
Pl. św. Wojciecha 4
27-600 Sandomierz
Telefon: 15/6445867
E-mail: ksm.sandomierz @gmail.com
Pekao SA: 92 1240 2786 1111 0000 3685 1566
ładuje...