Szkolenie dla Kierownictw w Sandomierzu 20-22.03.2015

   W obecnych czasach możemy zrobić bardzo wiele. Mamy ogromne możliwości, zasób informacji, wiele opcji wykorzystania swojego czasu. My jako młodzi ludzie, pełni energii, kreatywności, motywacji do działania, potrafimy zrobić niezły „raban”. Tylko czy potrafimy to wykorzystać ? Aktywna młodzież to działająca młodzież, która ma jasno postawiony swój cel i stara się go pieczołowicie realizować. Do takiej młodzieży należą członkowie naszego stowarzyszenia. Skąd taki wniosek ? Nie trzeba było daleko szukać, wystarczyło przyjechać do Sandomierza na Dni Formacyjne dla kierownictw KSM DS i przekonać się o tym na własnej skórze !

       W Diecezjalnym Centrum Kultury, Edukacji i Formacji Chrześcijańskiej „Quo Vadis” w dniach 20-22.03.2015r. odbyło się szkolenie na które przybyły kierownictwa oddziałów z Janowa Lubelskiego, Chmielowa, Nowej Dęby (parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego), Krzątki, Lipy, Ostrowca Świętokrzyskiego (parafia pw.  Matki Bożej Salentyńskiej) oraz Sarnowa.

     Piątkowy wieczór był czasem głębokiej refleksji nad cierpieniem, męką i bezgraniczną miłością. Był to czas, w którym skupiliśmy się przede wszystkim na cierpiącym Jezusie Chrystusie, wędrując  po szlakach Jego męki podczas wspólnie odbytej drogi krzyżowej w plenerze. W głębokiej zadumie po odbytym nabożeństwu, przeszliśmy do kaplicy, by jako jedna wspólnota spotkać się na Mszy świętej. Była ona niezaprzeczalnie najistotniejszą częścią tego wieczoru.

     W zdrowym ciele zdrowy duch ! Kolejny dzień rozpoczęliśmy pełni energii. Po porannej pobudce, przyszedł czas na trochę aktywności fizycznej. Pomimo tego, że poranek nie należał do najcieplejszych, nasi KSM-owicze dzielnie wykonywali przeróżnej maści ćwiczenia.  Następnie, przyszedł czas na aktywność duchową. Zgromadzeni w kaplicy  na porannej jutrzni, modliliśmy się Liturgią Godzin, popularnie zwaną brewiarzem.  Później przyszedł czas na posiłek, po którym uczestnicy szkolenia byli pełni zapału do rozpoczęcia pracy, jaka czekała ich w dalszej części dnia. Na samym początku Damian Warchoł oraz Kinga Pieróg na swoim spotkaniu z kierownictwami poruszyli temat Światowych Dni Młodzieży. Podczas niego uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ich ideą, akcjach organizowanych w ramach ŚDM w naszej diecezji, planie centralnych wydarzeń w Krakowie. Była także mowa o peregrynacji symboli, czy wolontariacie. Zaktywizowaliśmy także i nasze kierownictwa. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować swoje propozycje związane z promocją ŚDM-u w swoich parafiach. W grupach pracowali również nad propozycjami akcji oraz wydarzeń, których jako kierownictwa mogliby się podjąć.

     Na kolejnym spotkaniu uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę w kwestii uzupełniania dokumentacji w swoich oddziałach. Jest to bardzo ważne, szczególnie dla osób pełniących funkcję sekretarza w kierownictwie.

     Bardzo istotnym punktem naszego szkolenia był Zjazd Diecezjalny, podczas którego odbyły się wybory uzupełniające do Zarządu Diecezjalnego. Na stanowisko prezesa został wybrany Robert Dec z par. M.B. Nieustającej Pomocy w Krzątce. Była także konieczność uzupełnienia funkcji członka delegata, którym został Krystian Tkaczyk (parafia pw. Św. Marcina Biskupa w Opatowie) oraz sekretarza. W wyniku wyborów na tę funkcję został wybrany Damian Warchoł (parafia pw. M.B Częstochowskiej w Lipie).  Wobec powyższych zmian na dzień dzisiejszy skład Zarządu Diecezjalnego przedstawia się następująco:

Prezes – Robert Dec

Zastępca Prezesa – Katarzyna Łeptuch

Sekretarz – Damian Warchoł

Zastępca Sekretarza – Krystian Dudek

Skarbnik – Kinga Pieróg

Członek Delegat – Krystian Tkaczyk

Członek Zarządu – Anna Kaczmarzyk

     Podczas Zjazdu zostały także omówione bieżące sprawy stowarzyszenia, m.in. została poruszona sprawa dotycząca rozliczenia się z „Akcji Pocztówka – Wielkanoc”. Omówione zostały również zaległości dokumentacji oraz nadchodzące wydarzenia, np. peregrynacja symboli ŚDM w naszej diecezji, Zjazd Diecezjalny KSM DS, Diecezjalny Konkurs Palm, Dzień Skupienia w Zabawie i wyjazd na Lednicę.

      Uwieńczeniem Rady Diecezjalnej była Msza święta dziękczynna za wybór nowego Zarządu, której przewodniczył Asystent Diecezjalny – ks. Tomasz Zdyb.

     Po wielu emocjach, które miały miejsce podczas Zjazdu Diecezjalnego przyszedł czas na chwilę odpoczynku. Wszyscy uczestnicy spędzili go na wzajemnych rozmowach, dyskusjach, pracach w grupach, czy na zwiedzaniu Sandomierza.

     Czas wolny minął bardzo szybko, choć w bardzo miłej atmosferze. Ponownie wszyscy spotkaliśmy się na kolejnych spotkaniach, na których zostały poruszona sprawy między innymi dotyczące planu rocznego, finansów, pozyskiwania sponsorów, kryzysów w oddziale i sposobów ich rozwiązywania, czy organizacji wydarzeń diecezjalnych.

     Po dniu pełnym wrażeń i pracy, przyszedł czas na wzajemną integrację. Jak wiemy, katolik smutny być nie może, dlatego nasz pogodny wieczór rozpoczął się niezwykle radośnie! Po wspólnych zabawach, odbył się teleturniej „ Jeden z Dziesięciu”, w którym uczestnicy zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi ŚDM-u, Diecezji Sandomierskiej oraz naszego stowarzyszenia. Zwyciężczynią została Anna Kiełb z oddziału w Sarnowie.

     Na sam koniec dnia zgromadziliśmy się wszyscy wspólnie na Adoracji Najświętszego Sakramentu. Był to niezwykły czas, który każdy z Nas przeżył bardzo głęboko.  Na koniec tego nabożeństwa, otrzymaliśmy indywidualne błogosławieństwo, które umocniło Nas wewnętrznie i pozwoliło jeszcze bardziej uwierzyć w żywą obecność Jezusa Chrystusa właśnie w tym momencie.

      Niedzielny poranek pozornie spokojny, rozpoczął się w bardzo entuzjastycznej atmosferze od porannej modlitwy. Następnie, udaliśmy się we wspólnym gronie na Mszę świętą do kościoła pw. św. Józefa.

     Na koniec naszego szkolenia odbyła się prezentacja pracy w grupach dotycząca Światowych Dni Młodzieży. Uczestnicy wykazali się niezwykła kreatywnością i pomysłowością, przygotowując autorskie prace plastyczne oraz literackie. Z niezwykłym entuzjazmem podeszli do powierzonego im zadania, przedstawiając swoje pomysły dotyczące promowania ŚDM-u w swoich parafiach ale i nie tylko. 

     Po wspólnym obiedzie, kończąc pakowanie oraz sprzątanie swoich pokoi, uczestnicy spędzając ze sobą ostatnie chwile, dzielili się wzajemnie swoją radością, ale także wnioskami wyciągniętymi z odbytego szkolenia.

     Pomimo tego, że Dni Formacyjne dla kierownictw minęły w błyskawicznym tempie, to wspólnie spędzone chwile oraz zdobyta wiedza przez naszych druhów i druhen zostanie w pamięci na bardzo długo. Bo o takich wspomnieniach nie jest się wstanie zapomnieć…

 

Katarzyna Łeptuch
Z-ca Prezesa KSM DS

GALERIA 

Nasze akcje


  
Polub Nas !


   
       
Biuro KSM
Pl. św. Wojciecha 4
27-600 Sandomierz
Telefon: 15/6445867
E-mail: ksm.sandomierz @gmail.com
Pekao SA: 92 1240 2786 1111 0000 3685 1566
ładuje...