Miasteczko Modlitewne 2015

  Mo(j)żesz więcej! To hasło tegorocznego Miasteczka Modlitewnego, które niestety już za nami. Od 27 lipca do 2 sierpnia Zabawa stała się miejscem szczególnym dla wszystkich miasteczkowiczów, w tym także dla KSM-owiczów z diecezji sandomierskiej. Wzięli w nim udział druhowie i druhny z parafii w Lipie, Sarnowie, Janiku, Nowej Dębie (PKŚ) i Opatowie. Niektórzy mieli okazję być tutaj już wcześniej, a dla wielu było pierwsze spotkanie z błogosławioną Karoliną. Miasteczko trwało tylko, albo aż tydzień.

Był to niezwykły, błogosławiony czas przepełniony modlitwą i pogłębianiem swojej relacji z Bogiem. To prawdziwa szkoła modlitwy, podczas której można zajrzeć w głąb swojego serca. Dzisiaj świat jest taki zabiegany, ciągle trzeba się gdzieś spieszyć i popędzać innych, bo wszyscy chcą gdzieś zdążyć. A przecież każdy z nas potrzebuje chwili wyciszenia, żeby przystanąć choć na moment i pomyśleć o swoim życiu. Z całą pewnością można stwierdzić, że Miasteczko daje właśnie taką możliwość.

Ojcem duchownym rekolekcji był ks. Piotr Adamczyk. Podczas tych wszystkich dni towarzyszył nam Mojżesz. Każdego dnia poznawaliśmy część jego życia. Zaczęliśmy od samego początku, kiedy jako bezbronny chłopiec został wrzucony do rzeki aż do jego śmierci, kiedy na górze Nebo został wzięty do Boga. Droga Mojżesza była trudna i wymagająca, ale ostatecznie, pomimo tego, że nie wszedł on do ziemi Kanaan, zakończyła się wielkim sukcesem.
      Czas Miasteczka byłe niezwykle urozmaicony. Każdy dzień przynosił coś nowego.

Pierwszego dnia wchodziliśmy na symboliczną górę Synaj, gdzie odbyło się nabożeństwo ognia.

Kolejny dzień to pielgrzymka do radłowskiego kościoła gdzie została ochrzczona bł. Karolina. Ciekawym jej punktem było to, że cały powrót do Zabawy odbywał się w kompletnej ciszy. Po co? Dlatego żeby móc lepiej usłyszeć to, co chce powiedzieć Bóg, który czasami nie może się przedrzeć do wnętrza naszego serca przez nieustanny hałas.

Niezłym wyzwaniem dla każdego uczestnika miasteczka była Msza o wschodzie słońca. Trzeba było wówczas przezwyciężyć swoje słabości i ruszyć na spotkanie z żywym Bogiem, który cały czas czeka.

Podczas rekolekcji był i czas na tak zwany antywirus dla duszy, czyli spowiedź. Każdy, kto chciał, mógł skorzystać z sakramentu pokuty i oczyścić swoje serce. Wielu uczestników mówiło, że ta spowiedź była taka inna. Nie dzieliły już kratki konfesjonału, była to tak żartobliwe nazwana, spowiedź "face to face".

Podczas Miasteczka nie sposób było ominąć rodzinnego domu naszej KSM-owskiej patronki, błogosławionej Karoliny. Po zmroku udaliśmy się na nocną drogę krzyżową śladami męczeństwa naszej błogosławionej. Był to niesamowity czas przepełniony skupieniem i modlitwą. Z każdą stacją dowiadywaliśmy się coraz więcej o tym, jak wyglądały ostatnie chwile życia Karoliny.

Niezwykle pięknym momentem miasteczka była całonocna adoracja. Każdy z uczestników mógł w ciszy zwyczajnie posiedzieć przy Panu Jezusie i uwielbiać Go za to, że po prostu jest. Dla wielu z nas to było całkiem nowe doświadczenie.

Ciekawym pomysłem była również adoracja Pana Jezusa w namiocie spotkania. Był to namiot na wzór tego, który zbudował Mojżesz- rozbity poza obozem, w którym był On, czekał. Każdy z uczestników miał czas na to żeby być tam z Jezusem sam na sam.

Przez całe Miasteczko przewijały się również motywy związane ze Światowymi Dniami Młodzieży. Codziennie śpiewano hymn „Błogosławieni miłosierni”, odmawiano modlitwę w intencji ŚDM, odbyło się spotkanie na temat idei ŚDM, była możliwość zakupienia gadżetów ŚDM, wspierając akcję „Bilet dla brata”, a w ostatni dzień na Zabawskiej górze Synaj postawiono kopię krzyża ŚDM, na którym znalazło się logo ŚDM oraz Miasteczka Modlitewnego.

Oczywiście podczas Miasteczka nie zabrakło również czasu na zabawę. Odbyła się gra terenowa oraz wieczór zabaw z wodzirejem. Wszyscy doskonale się bawili.

Każdy dzień kończył się modlitwą. Pokazuje to, że możemy się świetnie bawić, szaleć i śmiać się, a już  za chwilę potrafimy się wyciszyć i w skupieniu modlić się. 

Błogosławiona Karolina to strażniczka czystości. Młodzi ludzie coraz częściej chcą żyć tak jak ona, nie chcą podążać za światem, który mówi że czystość jest już staroświecka, nudna. Symbolem zawierzenia swojego życia młodziutkiej Karolinie były przyjęte przez wielu uczestników pierścienie czystości.

Czas Miasteczka dobiegło końca 2 sierpnia, czyli w dniu urodzin błogosławionej Karoliny. Ciężko było nam wszystkim się rozstać. Całe te rekolekcje bardzo zbliżyły nas do siebie. Nawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie, które miejmy nadzieję potrwają jak najdłużej. Kolejne Miasteczko Modlitewne dopiero w 2017 roku, bo w przyszłym roku o tej porze będziemy świętować Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Ale już dziś serdecznie zapraszamy na kolejne Miasteczko, a także  do Krakowa na ŚDM. Warto pracować nad sobą, warto stawiać sobie wymagania, bo wtedy możemy stawać się jeszcze piękniejszymi ludźmi! Możesz więcej kochać!

 

 

Joanna Maziarz
Z-ca Prezesa Oddziału KSM w Sarnowie

Możesz więcej wierzyć! Możesz więcej! Możesz wszystko!

GALERIA

Nasze akcje


  
Polub Nas !


   
       
Biuro KSM
Pl. św. Wojciecha 4
27-600 Sandomierz
Telefon: 15/6445867
E-mail: ksm.sandomierz @gmail.com
Pekao SA: 92 1240 2786 1111 0000 3685 1566
ładuje...