Warsztaty dziennikarskie w Toruniu

     Praca dziennikarska często wiąże się z wieloma wyzwaniami. Pracując w tym zawodzie trzeba mieć świadomość, że jest to służba przede wszystkim prawdzie, która często w dzisiejszych czasach nie jest taka oczywista jak może się niektórym wydawać. Między innymi tę prawdę przekazano uczestnikom warsztatów  dziennikarskich, zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Przedstawicielki Naszego stowarzyszenia – Katarzyna Łeptuch oraz Kinga Pieróg wyruszyły w daleką podróż, aby w dniach 11-13.08 zgłębić tajemnicę pracy dziennikarskiej.

Pisanie tekstów informacyjnych i przeprowadzanie wywiadu – to tylko niektóre umiejętności, które udoskonalili uczestnicy spotkania. Mieli także okazję przybliżyć informacje dotyczące tworzenia reportażu, wywiadu czy wizualizowania informacji. Nie mogło zabraknąć również zajęć dotyczących stylistyki i kultury języka, czy prawa prasowego. Oprócz spotkań związanych z tematyką dziennikarską, osoby uczestniczące w szkoleniu miały okazję wziąć udział w warsztatach  radiowych, fotograficznych oraz telewizyjnych. Dzięki nim uczestnicy mogli szerzej spojrzeć na pracę nie tylko redakcyjną, ale także w mass mediach.

Jednym z punktów urozmaicających program warsztatów, było zwiedzanie siedziby Radia Maryja. Podczas wycieczki uczestnicy zobaczyli między innymi, w jaki sposób odbywa się przygotowywanie materiału do audycji radiowych. Mieli także okazję przyglądnąć się, jak wygląda profesjonalne studio nagraniowe.

Podczas zwiedzania budynku, młodzież spotkała się z ojcem dyrektorem Tadeuszem Rydzykiem – rektorem WSKSiM i założycielem Radia Maryja i Telewizji Trwam. Ojciec w swoim przemówieniu apelował do uczestników warsztatów, aby jako młodzież katolicka, nie bała się wyjść ze swojego środowiska. Wspomniał także, aby poprzez  współpracę z Panem Bogiem, nie bali się wyzwań czy odważnych inicjatyw, które pomogą im zmieniać współczesny świat.

Po dniach przepełnionych zajęciami, przyszedł czas na odpoczynek. Późną nocą młodzi wyruszyli na zwiedzanie toruńskiego starego miasta. Spacerując po oświetlonych uliczkach, zwiedzający mieli okazję podziwiać piękno gotyckich budowli, które pod osłoną nocy wyglądały jeszcze bardziej tajemniczo.

Uczestnicy warsztatów wyjechali z Torunia z głową pełną wiedzy i pomysłów na dalszą działalność w swoich diecezjach. Od tego momentu uczestników warsztatów zaczęła zobowiązywać  misja pójścia o krok dalej, przed szereg, aby poprzez swoje nowo nabyte umiejętności zmieniać rzeczywistość, w której żyjemy.

                                                                                                                   

Katarzyna Łeptuch

Z-ca Prezesa ZD KSM DS

GALERIA

Nasze akcje


  
Polub Nas !


   
       
Biuro KSM
Pl. św. Wojciecha 4
27-600 Sandomierz
Telefon: 15/6445867
E-mail: ksm.sandomierz @gmail.com
Pekao SA: 92 1240 2786 1111 0000 3685 1566
ładuje...