Sesja Zarządów Diecezjalnych w Płocku

           W dniach 26-28 lutego członkowie Zarządu Diecezjalnego KSM DS mieli okazję wziąć udział w Ogólnopolskiej Sesji  Zarządów Diecezjalnych KSM w Płocku. W wydarzeniu brało udział 130 osób, reprezentujących 30 diecezji.  W obradach również wzięli udział  specjalni goście: bp Henryk Tomasik, bp Piotr Libera, ks. dr Paweł Rytel-Andrianik – rzecznik prasowy KEP.

 

Sześcioosobowa delegacja z naszej diecezji przedstawiała się następująco:

- Prezes: Robert Dec

- Z-ca Prezesa: Katarzyna Łeptuch

- Sekretarz: Damian Warchoł

- Z-ca Sekretarza: Krystian Dudek

- Skarbnik: Anna Kaczmarzyk

- Członek zarządu: Kinga Pieróg

Na samym początku naszego spotkania, przyjezdni mieli okazję wziąć udział w nabożeństwie drogi krzyżowej. Następnie  uczestnicy udali się na pierwszą część obrad. Podczas nich zostały podsumowane ostatnio prowadzone inicjatywy, m.in. VI Ogólnopolska Spartakiada Zimowa pod hasłem „Żyć, nie wegetować” oraz Rajd dla Życia.

Następnego dnia odbyły się wybory do Prezydium Krajowej Rady KSM. W skład nowego Prezydium weszli: Ilona Trojnar – przewodniczący (z diecezji siedleckiej),  Anna Dzwonkowicz – zastępca przewodniczącego (z diecezji rzeszowskiej),Wioletta Pietraszko – zastępca przewodniczącego (z diecezji drohiczyńska, Aleksandra Samula – sekretarz (diecezja pelplińska), Piotr Kurianowicz-Skarbnik (diecezja Ełcka).  Została także na nowo wybrana Krajowa Komisja Rewizyjna w skład której weszli: Mateusz Kuźniar (archidiecezja przemyska), Paweł Kurasz (archidiecezja przemyska), Łukasz Charuba

W trakcie Sesji podsumowano organizację Debat Walentynkowych, które w tym roku odbywały się m.in. w Poznaniu, Kielcach, Rzeszowie, Zielonej Górze, Katowicach oraz Sandomierzu. Omówiono również organizację Kongresu Młodzieży Polonijnej, który zgromadzi młodzież o polskich korzeniach z całego świata w Warszawie w dniach 17-20 lipca 2016r.

Ks. Janusz Wilk z diecezji legnickiej podsumował 6. Rajd dla Życia. Zaznaczył, że jest on co roku wspaniałą okazją do mówienia spotykanym ludziom o wartości życia. Tegoroczny Rajd będzie zmierzał do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży i przebiega pod hasłem „Wszystkie drogi prowadzą do Miłosierdzia”.

Z kolei ks. Rafał Buzała, odpowiedzialny za sekcję wolontariatu ŚDM w Krakowie zachęcał do zaangażowania się w projekt „Młodzi misjonarze Miłosierdzia”. Jak zaznaczył, projekt ma pokazać, jak wiele dzieje się w kwestii uczynków miłosierdzia w parafiach. Zachęcał do dzielenia się nagraniami i zdjęciami z organizowanych akcji, które to multimedialne świadectwa zaangażowania zostaną zebrane i przekazane papieżowi Franciszkowi podczas ŚDM.

Wspomniano również  o świeżo powstałej Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa. Jak mówił Łukasz Charuba, Akademia jest wspólną inicjatywą KSM i biura prasowego Konferencji Episkopatu Polski. Polega ona  na tworzeniu lokalnych środowisk dziennikarskich gromadzących młodych i zaangażowanych dziennikarzy.

W niedziele rano po odprawionej Mszy świętej, młodzież uczestniczyła w dalszej części obrad.  Głównie opierały się one na dyskusjach podejmowanych przez  Krajową Radę KSM.  Po zakończonej sesji, delegacja z naszej diecezji udała się w powrotną podróż, aby móc realizować postanowienia i cele, podjęte na Ogólnopolskiej Sesjo Zarządów Diecezjalnych.

Katarzyna Łeptuch 
Z-ca Prezesa ZD KSM DS

GALERIA

Nasze akcje


  
Polub Nas !


   
       
Biuro KSM
Pl. św. Wojciecha 4
27-600 Sandomierz
Telefon: 15/6445867
E-mail: ksm.sandomierz @gmail.com
Pekao SA: 92 1240 2786 1111 0000 3685 1566
ładuje...